Chcesz inwestować w akcje, ale nie wiesz jak zacząć? Jako początkujący w świecie inwestowania będziesz miał mnóstwo pytań, a jednym z nich jest: Jak zacząć i jakie są najlepsze strategie inwestycyjne dla początkujących. Chcesz mieć prosty przewodnik, który pokaże Ci jak zacząć inwestować?
Wtedy ten przewodnik jest dokładnie tym, czego potrzebujesz! Nasz poradnik pokazuje krok po kroku jak zacząć inwestować na giełdzie. Aby kupić akcje, najpierw potrzebujesz konta u brokera online, które możesz założyć bardzo szybko. Po dodaniu pieniędzy do swojego konta, możesz wykonać poniższe kroki, aby wyszukać, wybrać i zainwestować w poszczególne spółki.
Na początku może wydawać się to zagmatwane, ale kupowanie akcji jest w rzeczywistości bardzo proste. Inwestowanie pieniędzy dla początkujących. Jak zacząć handlować akcjami. Jak inwestować w ETF. Robo doradztwo. Oto sześć kroków, które pomogą Ci kupić swoje pierwsze akcje:
[toc]
Jak zacząć inwestować w akcje
1. Zdecyduj, jak chcesz inwestować na giełdzie
Nie wiesz jak zacząć inwestować w akcje? Po pierwsze, musisz zastanowić się, jaki sposób inwestowania najbardziej Ci odpowiada. Niektórzy inwestorzy decydują się na zakup poszczególnych akcji, podczas gdy inni przyjmują mniej aktywne podejście – inwestowanie pasywne. Są więc dwa sposoby na inwestowanie:
- Aktywne inwestowanie
- Inwestowanie pasywne
Inwestowanie pieniędzy dla początkujących
Aktywne inwestowanie
Inwestuj w pojedyncze akcje, jeśli lubisz badać i oceniać akcje dokładnie i na bieżąco. Aktywne inwestowanie jest zdecydowanie polecane dla cierpliwych inwestorów – ta metoda inwestowania jest bardziej czasochłonna. Akcje i ETF-y można kupić na przykład za pomocą brokera DEGIRO. Jeśli takie rzeczy jak rachunek zysków i strat, bilans i rachunek przepływów pieniężnych nie brzmią dla Ciebie atrakcyjnie, nie ma nic złego w przyjęciu bardziej pasywnego podejścia.
Inwestowanie pasywne
Obecnie bardzo popularne jest inwestowanie z platformami robo-doradczymi, które inwestują za Ciebie. Platforma robo-doradcza zasadniczo inwestuje Twoje pieniądze w Twoim imieniu w portfel funduszy indeksowych, który jest dopasowany do Twojego wieku, tolerancji ryzyka i celów inwestycyjnych. Platformy te inwestują w exchange-traded funds (ETF), które śledzą określony koszyk inwestycji bazowych (takich jak indeks giełdowy S&P 500). W Polsce jest to platforma inwestycyjna PORTU.
Portu recenzje i doświadczenia (2024)
Jak inwestować w fundusze ETF? Co to jest ETF?
Jak inwestować w etf. ETF jak inwestować. Inwestowanie ETF. Robo Advisory. Robo doradztwo.
2. Wybierz dobrego brokera
Aby kupić akcje trzeba wybrać dobrego brokera, ale to zajmuje tylko kilka minut. Broker umożliwia kupno i sprzedaż akcji, przechowuje je dla Ciebie na rachunku i pobiera wszelkie wypłacone dywidendy. Aby otworzyć konto, należy podać podstawowe dane osobowe.
Broker online to świetna opcja. Niektórzy brokerzy online nie pobierają opłat za handel akcjami i nie mają minimalnych wymagań dotyczących rachunku – na przykład DEGIRO.
Wybór odpowiedniego brokera online jest jedną z najtrudniejszych decyzji, jakie podejmiesz jako inwestor. Z długą i rosnącą listą dostępnych opcji, może być trudno znaleźć brokera, który spełnia wszystkie Twoje potrzeby.
3. Dowiedz się, ile pieniędzy możesz zainwestować
Następnie ważne jest, aby dowiedzieć się, ile pieniędzy można zainwestować. Jeśli dopiero zaczynasz, dobra wiadomość jest taka, że możesz zainwestować niemal każdą kwotę. U niektórych brokerów można nawet handlować akcjami ułamkowymi, dzięki czemu można kupić częściową akcję drogiej akcji (jak Tesla).
Zalecamy inwestowanie w regularnych odstępach czasu. Inwestując regularnie tę samą kwotę pieniędzy, uśrednia się ceny zakupu – tzw. Dollar-Cost Averaging (DCA). Gdy ceny spadają, kupuje się więcej papierów wartościowych, a gdy ceny rosną, kupuje się ich mniej. Uśrednianie cen zakupu może pomóc w pozbyciu się emocji związanych z inwestowaniem. Zmusza do inwestowania tej samej kwoty w kółko, niezależnie od wahań rynkowych, co może pomóc w uniknięciu pokusy czasowej zmiany rynku.
Inwestowanie na rynkach kapitałowych nie jest pozbawione ryzyka. Istnieje pewne ryzyko utraty części inwestycji. Najlepiej zainwestować tyle pieniędzy, ile można stracić bez wpływu na standard życia. Najlepiej inwestować regularnie (np. co miesiąc) i długoterminowo (10 lat lub więcej).
Krótkotrwałe spadki cen aktywów na rynkach kapitałowych są czymś normalnym, co miało miejsce np. w 2020 r. Podczas spadków na rynku często zaleca się nie wycofywać pieniędzy i czekać na ponowny wzrost wartości. Zwroty z przeszłości nie są gwarancją przyszłych zwrotów.
4. Analizuj akcje przed zakupem
Jeśli jesteś zainteresowany kupnem poszczególnych akcji, musisz być w stanie je przeanalizować i określić, czy są one dobrym zakupem. Analiza może wymagać wiele pracy i czasu. Będziesz chciał zrozumieć firmę, jej produkty, jej bilans i branżę, w której działa. Dlatego trzeba będzie zapoznać się z jej dokumentami finansowymi. Dzięki temu poznasz wiele szczegółów dotyczących tego, w co inwestujesz i jaki jest jego potencjał.
Niezależnie od tego, czy jesteś inwestorem amatorem, czy profesjonalistą finansowym próbującym poprawić swój portfel inwestycyjny, dobra książka o inwestowaniu pomoże Ci podjąć właściwe decyzje inwestycyjne. Nasza lista najlepszych książek o inwestowaniu zawiera światowe bestsellery ze świata inwestowania.
5. Wprowadź zamówienie zakupu
Nadszedł w końcu czas na zakup moich pierwszych akcji. Możesz złożyć zamówienie u swojego brokera online używając tickera giełdowego. Ticker to symbol giełdowy, który jednoznacznie identyfikuje dany papier wartościowy na danym rynku (np. TSLA dla Tesla). Musisz również określić, jaki rodzaj zlecenia chcesz wprowadzić: zlecenie rynkowe czy zlecenie z limitem ceny. Po zrealizowaniu transakcji jesteś właścicielem akcji.
Zlecenie z limitem
W przypadku zlecenia Limit ustalasz cenę minimalną (w przypadku sprzedaży) lub cenę maksymalną (w przypadku zakupu), po której chcesz zrealizować zlecenie. Twoje zlecenie nigdy nie zostanie zrealizowane po cenie niższej niż Twój limit ceny. Jeśli podana przez Ciebie cena nie jest możliwa do osiągnięcia w tym czasie, Twoje zamówienie zostanie wysłane do miejsca realizacji, gdzie oczekuje się, że zostanie wykonane po najlepszej cenie.
Zlecenie rynkowe
Kiedy składasz Zlecenie Rynkowe, składasz zlecenie na wykonanie transakcji po najlepszej aktualnie dostępnej cenie. Cena ta nie ma górnej granicy. W przypadku mniej płynnych produktów możesz otrzymać gorszą cenę niż się spodziewałeś. Dlatego zaleca się ostrożność przy tego typu zleceniach.
6. śledzić swoje akcje i dywersyfikować portfel inwestycyjny
Kupno akcji to tylko część procesu bycia akcjonariuszem. Trzeba też nadal monitorować firmę, śledzić kwartalne lub roczne wyniki finansowe i obserwować branżę. A gdy firma dobrze sobie radzi, można przeznaczyć na to stanowisko więcej pieniędzy. Następnie, w miarę jak rośnie Twoja wiedza, możesz zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny, dodając kolejne akcje.
Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego obejmuje posiadanie akcji z kilku różnych sektorów, krajów i profili ryzyka, a także innych inwestycji, takich jak obligacje, towary i nieruchomości. Razem, te różne aktywa zmniejszają ryzyko trwałej utraty kapitału inwestora i ogólnej zmienności jego portfela.
Podsumowanie
Kupowanie akcji jest bardzo proste i może to zrobić każdy początkujący. Jednak najtrudniejsze etapy procesu to analiza i śledzenie akcji po zakupie. Jeśli dopiero zaczynasz, wskazane jest, aby wziąć rzeczy powoli i inwestować małe kwoty, dopóki nie zdobędziesz więcej doświadczenia.
Jak zacząć inwestować w akcje:
- Zdecyduj jak chcesz inwestować na giełdzie
- Wybierz dobrego brokera
- Dowiedz się, ile pieniędzy możesz zainwestować
- Analizuj akcje przed zakupem
- Wprowadź zamówienie zakupu
- Śledź swoje akcje i dywersyfikuj swój portfel inwestycyjny
Najczęściej zadawane pytania dotyczące zakupu akcji
Czy potrzebuję maklera, aby kupić akcje?
Konto u brokera pozwala na kupowanie akcji i innych papierów wartościowych (np. ETF-ów, opcji, funduszy inwestycyjnych, obligacji itp.) Możesz otworzyć konto u brokera online, w pełnoprawnym biurze maklerskim (droższa opcja) lub w aplikacji mobilnej (np. Robinhood, Webull).
Jakie są najlepsze akcje dla początkujących?
Niestety, nie ma najlepszych akcji dla początkujących, dlatego wielu doradców finansowych zaleca inwestowanie w exchange-traded funds (ETF). Jeśli jednak chcesz dodać kilka pojedynczych akcji do swojego portfela, początkujący mogą rozważyć akcje blue chipów z indeksu S&P 500 (np. Verizon, Visa, Coca-Cola, Walmart itp.).
Blue chip (blue chip stocks) to termin określający akcje największych i najbardziej dochodowych spółek, które są notowane na giełdzie, charakteryzują się stabilnym wzrostem i wypłacają regularne dywidendy.
Czy teraz jest dobry moment na zakup akcji?
Rynek akcji rośnie średnio o kilka procent rocznie, choć zyski mogą się mocno wahać z roku na rok. W niektórych latach akcje mogą spaść nawet o kilkadziesiąt procent, a w innych latach mogą wzrosnąć o podobną kwotę. Zaleca się inwestowanie w długim okresie, a nie próbowanie „czasu na rynku“. Timing the market oznacza próbę znalezienia najlepszego czasu na zakup i sprzedaż.
Zalecamy inwestowanie w regularnych odstępach czasu. Inwestując regularnie tę samą kwotę pieniędzy, uśrednia się ceny zakupu – tzw. Dollar-Cost Averaging (DCA). Gdy ceny spadają, kupuje się więcej papierów wartościowych, a gdy ceny rosną, kupuje się ich mniej.
Inwestowanie na rynkach kapitałowych nie jest pozbawione ryzyka. Istnieje pewne ryzyko utraty części inwestycji. Najlepiej zainwestować tyle pieniędzy, ile można stracić bez wpływu na standard życia. Najlepiej inwestować regularnie (np. co miesiąc) i długoterminowo (10 lat lub więcej).
Krótkotrwałe spadki cen aktywów na rynkach kapitałowych są czymś normalnym, co miało miejsce np. w 2020 r. Podczas spadków na rynku często zaleca się nie wycofywać pieniędzy i czekać na ponowny wzrost wartości. Zwroty z przeszłości nie są gwarancją przyszłych zwrotów.
Skąd mam wiedzieć, kiedy sprzedać swoje akcje?
Jeśli kupisz akcje, powinieneś czuć się komfortowo, nie dotykając swoich pieniędzy przez co najmniej kilka lat (5, 10 lub więcej lat). Wynika to ze zmienności rynku akcji – możliwe jest, że wartość Twoich akcji spadnie, zanim wzrośnie. Zmienność odnosi się do stopnia, w jakim zmienia się wartość aktywów lub ich stopa zwrotu.
Jeśli potrzebujesz gotówki, a wartość akcji wzrosła, możesz rozważyć ich sprzedaż, ale oznacza to, że możesz zapłacić podatek od zysków kapitałowych od sprzedaży i stracić przyszłe zyski w czasie.
Jak zainwestować 10 000 PLN?
Masz trochę zaoszczędzonych pieniędzy i zastanawiasz się gdzie je zainwestować? Chcesz wiedzieć jak zainwestować 10 000 PLN? Po pierwsze, musisz zastanowić się, jaki sposób inwestowania najbardziej Ci odpowiada. Niektórzy inwestorzy decydują się na zakup poszczególnych akcji, podczas gdy inni przyjmują mniej aktywne podejście – inwestowanie pasywne.
W Polsce można inwestować pasywnie za pomocą platformy inwestycyjnej PORTU.
Ostatnia aktualizacja w dniu 19/01/2024 autor Jan Nowak
[…] Jak zacząć inwestować w akcje? Przewodnik dla początkujących […]
[…] Jak zacząć inwestować w akcje? Przewodnik dla początkujących […]
[…] Jak zacząć inwestować w akcje? Przewodnik dla początkujących […]
[…] Jak zacząć inwestować w akcje? Przewodnik dla początkujących […]
[…] Jak zacząć inwestować w akcje? Przewodnik dla początkujących […]
[…] Jak zacząć inwestować w akcje? Przewodnik dla początkujących […]
[…] Jak zacząć inwestować w akcje? Przewodnik dla początkujących […]
[…] Jak zacząć inwestować w akcje? Przewodnik dla początkujących […]
[…] Jak zacząć inwestować w akcje? Przewodnik dla początkujących […]
[…] Jak zacząć inwestować w akcje? Przewodnik dla początkujących […]