Jak uchronić się przed inflacją? 7 najlepszych sposobów

Jak uchronić się przed inflacją? Inflacja to wzrost ogólnego poziomu cen towarów i usług w gospodarce w pewnym okresie czasu. Można go również zdefiniować jako zmniejszenie siły nabywczej pieniądza. Jeśli ogólny poziom cen wzrasta, pieniądze mogą kupić mniej dóbr i usług. Dla przeciętnego konsumenta wzrost cen może oznaczać ograniczenie wydatków, aby uniknąć znacznego uderzenia w portfel. Dlatego ważne jest, aby znaleźć odpowiednie strategie i inwestycje chroniące przed inflacją.

Stopy inflacji zmieniają się w zależności od bieżących wydarzeń. Rosnące płace oraz szybki wzrost cen energii i surowców (np. ropy naftowej) przyczyniają się do wzrostu inflacji. Inflacja jest naturalnym zjawiskiem w gospodarce rynkowej. Jest jednak wiele sposobów na ochronę przed inflacją. W tym artykule przedstawimy najlepsze sposoby, dzięki którym możesz chronić swoje pieniądze przed rosnącą inflacją.

Jak uchronić się przed inflacją i utrzymać ten sam standard życia? Oto siedem sposobów.

Treść

Jak uchronić się przed inflacją? 7 najlepszych sposobów

1. Akcje i ETF

Akcje i ETF mogą być dobrym zabezpieczeniem przed rosnącą inflacją. Akcje zapewniają ochronę przed inflacją na dwa główne sposoby:

  • Dywidendy
  • Akcje wzrostowe


Wraz ze wzrostem zysków korporacji, dywidendy mogą rosnąć w czasie. Jeśli spółka zarabia więcej, może wypłacić więcej dywidend. Te rosnące dywidendy mogą potencjalnie zwiększyć Twoją siłę nabywczą i utrzymać lub nawet zwiększyć Twój standard życia (nawet jeśli rośnie inflacja). Drugim elementem walki z inflacją, jaki zapewniają akcje, jest wzrost ich ceny. W miarę upływu czasu rynek akcji ma generalnie tendencję do wzrostu.

Chcesz wiedzieć jak zacząć inwestować? Jeśli jesteś gotowy, aby rozpocząć inwestowanie, ale nie jesteś pewien, jakie powinny być Twoje pierwsze kroki w inwestowaniu, to trafiłeś we właściwe miejsce. Nauczymy cię jak. Na poniższej stronie pokażemy Ci jak inwestować w akcje, ETF czy nieruchomości.

Jak zacząć inwestować w akcje? Przewodnik dla początkujących

Jak zacząć inwestować w akcje? Poradnik dla początkujących

Jak inwestować w ETF? Co to jest ETF?

Jak inwestować w fundusze ETF? Co to jest ETF?

2. Inwestowanie w nieruchomości

W dzisiejszych czasach nie trzeba mieć dużo pieniędzy, aby zainwestować w nieruchomości. Można inwestować od małych kwot. Ten sposób inwestowania pozwala na inwestowanie w nieruchomości bez konieczności zostania właścicielem.

3. Inwestowanie w przedmioty kolekcjonerskie

Dawniej na inwestowanie w unikatowe przedmioty kolekcjonerskie (poprzez zakup całego przedmiotu) mogli sobie pozwolić tylko bogaci. Teraz jednak możliwe jest inwestowanie niewielkich kwot w przedmioty kolekcjonerskie. Zabytkowe samochody czy rzadkie monety w ciągu ostatnich 10 lat zyskały średnio więcej niż światowe akcje. Dlatego też przedmioty kolekcjonerskie mogą przynieść ciekawe zyski.

4. Inwestowanie w złoto

Złoto często było uważane za dobre zabezpieczenie przed inflacją. Złoto jest prawdziwym, fizycznym aktywem i ma tendencję do utrzymywania swojej wartości przez większość czasu. O ile w krótkim okresie złoto nie zawsze chroni przed rosnącą inflacją, o tyle w długim okresie (tj. dekady) ma tendencję do dotrzymywania jej kroku.

Jeśli chcesz się zabezpieczyć przed inflacją, są lepsze aktywa do zainwestowania (takie jak akcje i ETF). Możesz włączyć złoto do swojego portfela inwestycyjnego dla lepszej dywersyfikacji ryzyka.

Jak inwestować w złoto?

Jak inwestować w złoto? 4 najlepsze sposoby na inwestowanie (2024)

5. Towary

Towary to szeroka kategoria, która obejmuje energię elektryczną, ropę, gaz, metale szlachetne i produkty rolne, a także waluty obce i niektóre inne instrumenty finansowe.

Ceny towarów takich jak ropa, metale i produkty rolne zwykle rosną wraz z inflacją, więc mogą być dobrym zabezpieczeniem przed inflacją. Zwłaszcza metale szlachetne, takie jak złoto i srebro, od dawna uważane są za zabezpieczenie przed inflacją.

Inwestowanie w surowce może być trudne. Można to zrobić na różne sposoby. Jednym z najlepszych sposobów jest zakup akcji spółek, które produkują surowce naturalne (np. spółki z sektora energetycznego lub wydobycia metali).

Inwestorzy powinni jednak mieć świadomość, że towary mogą być również bardzo ryzykowne. Ceny towarów zależą w dużej mierze od podaży i popytu, które mogą być bardzo nieprzewidywalne. To sprawia, że są ryzykowną inwestycją.

6. Kryptowaluty

Kryptowaluty takie jak Bitcoin i Ethereum mogą również chronić przed inflacją, ponieważ ich podaż jest ograniczona. Bitcoin jest często opisywany jako „cyfrowe złoto“. Nie jest jednak jeszcze pewne, czy kryptowaluty będą dobrym zabezpieczeniem przed inflacją w długim okresie.

Portu Crypto od WOOD & Company Financial Services, Inc. oferuje łatwy sposób inwestowania w kryptowaluty bez konieczności posiadania własnego portfela kryptowalutowego. Główne zalety Portu Crypto to łatwa konfiguracja w kilku kliknięciach, opcje zwolnione z podatku oraz sprawdzone, płynne instrumenty od solidnych emitentów.

Portu Crypto jest odpowiednie dla bardziej doświadczonych inwestorów, którzy chcą regularnie kupować kryptowaluty i trzymać je w swoim portfelu przez długi czas. Kryptowaluty są związane z nieprzewidywalnymi wahaniami wartości i ważne jest, aby myśleć o potencjalnych stratach przed inwestowaniem.

7. Wydatki

Innym sposobem na ochronę przed rosnącą inflacją nie jest strona inwestycyjna, ale strona wydatkowa. Dużym niebezpieczeństwem inflacji są rosnące wydatki, które musisz ponosić co miesiąc.

Jednym z Twoich największych wydatków może być kredyt hipoteczny na dom lub inne stałe pożyczki, takie jak płatność za samochód. Ustalenie oprocentowania zobowiązań jest sposobem na zabezpieczenie się przed inflacją, ponieważ nie jesteś już narażony na rosnące wydatki. Jeśli twój kredyt hipoteczny lub samochodowy jest stały, wiesz z pewnością, jakie będą twoje przyszłe wydatki niezależnie od środowiska inflacyjnego.

Podsumowanie

Inflacja może zdewaluować Twoje oszczędności, dlatego ważne jest, aby wybrać strategię inwestycyjną, która zapewni Ci stopę zwrotu co najmniej nadążającą za stopą inflacji. Nadążając za inflacją, możesz zachować wartość swoich pieniędzy.

Inwestowanie z uwzględnieniem inflacji jest niezbędne do ochrony swojego majątku. Istnieje kilka sposobów na zabezpieczenie się przed inflacją.

7 sposobów na uchronić się przed inflacją:

  1. Akcje i ETF
  2. Inwestowanie w nieruchomości
  3. Inwestowanie w przedmioty kolekcjonerskie
  4. Inwestowanie w złoto
  5. Towary
  6. Kryptowaluty
  7. Wydatki

Disclaimer: Wszystkim inwestorom zaleca się przeprowadzenie własnych, niezależnych badań strategii inwestycyjnych przed podjęciem decyzji o inwestycji. Ponadto inwestorzy są informowani, że przeszłe wyniki produktów inwestycyjnych nie stanowią gwarancji przyszłych zysków.

Jak uchronić się przed inflacją? 7 najlepszych sposobów

Polecane artykuły

Ocena:
[Razem: 2 Średnia: 5]

Ostatnia aktualizacja w dniu 19/01/2024 autor Jan Nowak

Chętnie poznamy Państwa opinie

Leave a reply

Niezależny Test
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0