Inwestowanie na giełdzie

Inwestowanie na giełdzie to świetny sposób na budowanie bogactwa poprzez wykorzystanie siły rosnących firm. Rozpoczęcie inwestowania może być trudne dla wielu początkujących, którzy chcą wejść na giełdę, pomimo potencjalnych zysków w dłuższej perspektywie, ale możesz zacząć kupować akcje w ciągu kilku minut.

Więc jak dokładnie inwestować na giełdzie? To jest rzeczywiście dość proste i masz kilka sposobów, aby to zrobić. Jednym z najprostszych sposobów jest otwarcie internetowego rachunku maklerskiego i zakup akcji lub funduszy akcyjnych. Jeśli nie czujesz się z tym komfortowo, możesz inwestować z robo-advisor. Tak czy inaczej, można inwestować w akcje online i zacząć z niewielką ilością pieniędzy.

Chcesz wiedzieć jak inwestować na giełdzie? W takim razie ten artykuł będzie dla Ciebie pomocny.

Treść

Inwestowanie na giełdzie

Inwestowanie na giełdzie to długa gra. Dobrą zasadą jest posiadanie zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego i pozostawanie zainwestowanym, nawet gdy rynek ma wzloty i upadki. Jednym z najlepszych sposobów dla początkujących, aby dowiedzieć się, jak inwestować w akcje jest umieszczenie pieniędzy na internetowym rachunku inwestycyjnym, który może być następnie wykorzystany do inwestowania w akcje lub fundusze inwestycyjne akcji.

Jak inwestować na giełdzie

1. Zdecyduj, jak chcesz inwestować na giełdzie

Nie wiesz jak inwestować na giełdzie? Inwestowanie na giełdzie jest bardzo proste. Po pierwsze, musisz zastanowić się, jaki sposób inwestowania najbardziej Ci odpowiada. Niektórzy inwestorzy decydują się na zakup poszczególnych akcji, podczas gdy inni przyjmują mniej aktywne podejście – inwestowanie pasywne. Są więc dwa sposoby na inwestowanie:

  • Aktywne inwestowanie
  • Inwestowanie pasywne

Aktywne inwestowanie

Inwestuj w pojedyncze akcje, jeśli lubisz badać i oceniać akcje dokładnie i na bieżąco. Aktywne inwestowanie jest zdecydowanie polecane dla cierpliwych inwestorów – ta metoda inwestowania jest bardziej czasochłonna. Akcje i ETF-y można kupić na przykład za pomocą brokera DEGIRO. Jeśli takie rzeczy jak rachunek zysków i strat, bilans i rachunek przepływów pieniężnych nie brzmią dla Ciebie atrakcyjnie, nie ma nic złego w przyjęciu bardziej pasywnego podejścia.

Inwestowanie pasywne

Obecnie bardzo popularne jest inwestowanie z platformami robo-doradczymi, które inwestują za Ciebie. Platforma robo-doradcza zasadniczo inwestuje Twoje pieniądze w Twoim imieniu w portfel funduszy indeksowych, który jest dopasowany do Twojego wieku, tolerancji ryzyka i celów inwestycyjnych. Platformy te inwestują w exchange-traded funds (ETF), które śledzą określony koszyk inwestycji bazowych (takich jak indeks giełdowy S&P 500).

Pasywne inwestowanie. Jak inwestować pasywnie?

Pasywne inwestowanie. Jak inwestować pasywnie?

W Polsce można inwestować pasywnie na platformie inwestycyjnej PORTU.

Portu recenzje i doświadczenia (2024) - Portu.pl

2. Wybierz dobrego brokera

Aby kupić akcje trzeba wybrać dobrego brokera, ale to zajmuje tylko kilka minut. Broker umożliwia kupno i sprzedaż akcji, przechowuje je dla Ciebie na rachunku i pobiera wszelkie wypłacone dywidendy. Aby otworzyć konto, należy podać podstawowe dane osobowe.

Broker online to świetna opcja. Niektórzy brokerzy online nie pobierają opłat za handel akcjami i nie mają minimalnych wymagań dotyczących rachunku – na przykład DEGIRO.

Wybór odpowiedniego brokera online jest jedną z najtrudniejszych decyzji, jakie podejmiesz jako inwestor. Z długą i rosnącą listą dostępnych opcji, może być trudno znaleźć brokera, który spełnia wszystkie Twoje potrzeby.

3. Dowiedz się, ile pieniędzy możesz zainwestować

Następnie ważne jest, aby dowiedzieć się, ile pieniędzy można zainwestować. Jeśli dopiero zaczynasz, dobra wiadomość jest taka, że możesz zainwestować niemal każdą kwotę. U niektórych brokerów można nawet handlować akcjami ułamkowymi, dzięki czemu można kupić częściową akcję drogiej akcji (jak Tesla).

Zalecamy inwestowanie w regularnych odstępach czasu. Inwestując regularnie tę samą kwotę pieniędzy, uśrednia się ceny zakupu – tzw. Dollar-Cost Averaging (DCA). Gdy ceny spadają, kupuje się więcej papierów wartościowych, a gdy ceny rosną, kupuje się ich mniej. Uśrednianie cen zakupu może pomóc w pozbyciu się emocji związanych z inwestowaniem. Zmusza do inwestowania tej samej kwoty w kółko, niezależnie od wahań rynkowych, co może pomóc w uniknięciu pokusy czasowej zmiany rynku.

Inwestowanie na rynkach kapitałowych nie jest pozbawione ryzyka. Istnieje pewne ryzyko utraty części inwestycji. Najlepiej zainwestować tyle pieniędzy, ile można stracić bez wpływu na standard życia. Najlepiej inwestować regularnie (np. co miesiąc) i długoterminowo (10 lat lub więcej).

Krótkotrwałe spadki cen aktywów na rynkach kapitałowych są czymś normalnym, co miało miejsce np. w 2020 r. Podczas spadków na rynku często zaleca się nie wycofywać pieniędzy i czekać na ponowny wzrost wartości. Zwroty z przeszłości nie są gwarancją przyszłych zwrotów.

4. Analizuj akcje przed zakupem

Jeśli jesteś zainteresowany kupnem poszczególnych akcji, musisz być w stanie je przeanalizować i określić, czy są one dobrym zakupem. Analiza może wymagać wiele pracy i czasu. Będziesz chciał zrozumieć firmę, jej produkty, jej bilans i branżę, w której działa. Dlatego trzeba będzie zapoznać się z jej dokumentami finansowymi. Dzięki temu poznasz wiele szczegółów dotyczących tego, w co inwestujesz i jaki jest jego potencjał.

Niezależnie od tego, czy jesteś inwestorem amatorem, czy profesjonalistą finansowym próbującym poprawić swój portfel inwestycyjny, dobra książka o inwestowaniu pomoże Ci podjąć właściwe decyzje inwestycyjne. Nasza lista najlepszych książek o inwestowaniu zawiera światowe bestsellery ze świata inwestowania.

5. Wprowadź zamówienie zakupu

Nadszedł w końcu czas na zakup moich pierwszych akcji. Możesz złożyć zamówienie u swojego brokera online używając tickera giełdowego. Ticker to symbol giełdowy, który jednoznacznie identyfikuje dany papier wartościowy na danym rynku (np. TSLA dla Tesla). Musisz również określić, jaki rodzaj zlecenia chcesz wprowadzić: zlecenie rynkowe czy zlecenie z limitem ceny. Po zrealizowaniu transakcji jesteś właścicielem akcji.

Zlecenie z limitem

W przypadku zlecenia Limit ustalasz cenę minimalną (w przypadku sprzedaży) lub cenę maksymalną (w przypadku zakupu), po której chcesz zrealizować zlecenie. Twoje zlecenie nigdy nie zostanie zrealizowane po cenie niższej niż Twój limit ceny. Jeśli podana przez Ciebie cena nie jest możliwa do osiągnięcia w tym czasie, Twoje zamówienie zostanie wysłane do miejsca realizacji, gdzie oczekuje się, że zostanie wykonane po najlepszej cenie.

Zlecenie rynkowe

Kiedy składasz Zlecenie Rynkowe, składasz zlecenie na wykonanie transakcji po najlepszej aktualnie dostępnej cenie. Cena ta nie ma górnej granicy. W przypadku mniej płynnych produktów możesz otrzymać gorszą cenę niż się spodziewałeś. Dlatego zaleca się ostrożność przy tego typu zleceniach.

6. śledzić swoje akcje i dywersyfikować portfel inwestycyjny

Kupno akcji to tylko część procesu bycia akcjonariuszem. Trzeba też nadal monitorować firmę, śledzić kwartalne lub roczne wyniki finansowe i obserwować branżę. A gdy firma dobrze sobie radzi, można przeznaczyć na to stanowisko więcej pieniędzy. Następnie, w miarę jak rośnie Twoja wiedza, możesz zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny, dodając kolejne akcje.

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego obejmuje posiadanie akcji z kilku różnych sektorów, krajów i profili ryzyka, a także innych inwestycji, takich jak obligacje, towary i nieruchomości. Razem, te różne aktywa zmniejszają ryzyko trwałej utraty kapitału inwestora i ogólnej zmienności jego portfela.

Podsumowanie

Inwestowanie na giełdzie jest bardzo proste. Kupowanie akcji jest bardzo proste i może to zrobić każdy początkujący. Jednak najtrudniejsze etapy procesu to analiza i śledzenie akcji po zakupie. Jeśli dopiero zaczynasz, wskazane jest, aby wziąć rzeczy powoli i inwestować małe kwoty, dopóki nie zdobędziesz więcej doświadczenia.

Jak inwestować na giełdzie:

  1. Zdecyduj jak chcesz inwestować na giełdzie
  2. Wybierz dobrego brokera
  3. Dowiedz się, ile pieniędzy możesz zainwestować
  4. Analizuj akcje przed zakupem
  5. Wprowadź zamówienie zakupu
  6. Śledź swoje akcje i dywersyfikuj swój portfel inwestycyjny

Disclaimer: Wszystkim inwestorom zaleca się przeprowadzenie własnych, niezależnych badań strategii inwestycyjnych przed podjęciem decyzji o inwestycji. Ponadto inwestorzy są informowani, że przeszłe wyniki produktów inwestycyjnych nie stanowią gwarancji przyszłych zysków.

Inwestowanie na giełdzie - Jak inwestować na giełdzie?

Polecane artykuły

Ocena:
[Razem: 121 Średnia: 5]

Ostatnia aktualizacja w dniu 19/01/2024 autor Jan Nowak

Chętnie poznamy Państwa opinie

Leave a reply

Niezależny Test
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0