Jak inwestować w indeks S&P 500?

Chcesz zainwestować w indeks S&P 500, ale nie wiesz jak? W takim razie ten artykuł Ci pomoże! Najlepszym sposobem inwestowania w indeks S&P 500 są fundusze ETF, które dają ekspozycję na wszystkie te akcje – bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych analiz.

S&P 500 śledzi największe i najbardziej dynamiczne spółki w Stanach Zjednoczonych. Akcje wchodzące w skład indeksu są wybierane na podstawie wielu czynników, w tym kapitalizacji rynkowej, płynności i alokacji sektorowej.

Treść

Co to jest indeks S&P 500?

S&P 500 (Standard & Poor’s 500) to indeks giełdowy obejmujący akcje 500 największych spółek publicznych w USA. Akcje w S&P 500 są ważone według udziału w rynku i w dużej mierze odzwierciedlają czynniki wzrostu gospodarki amerykańskiej. Z kapitalizacją rynkową wynoszącą około 39 bilionów USD, indeks stanowi prawie 85% całkowitej kapitalizacji amerykańskiego rynku akcji.

Indeks S&P 500 został wprowadzony w 1957 roku jako pierwszy ważony kapitalizacją rynkową amerykański indeks giełdowy. W 2022 roku Apple, Microsoft, Amazon.com, Tesla, Alphabet Inc A, Nvidia, Alphabet Inc C, Meta Platforms, Berkshire Hathaway i JP Morgan Chase należą do pierwszej dziesiątki składników S&P 500 według wagi indeksu.

Jak inwestować w indeks S&P 500?

Jak inwestować w indeks S&P 500? Najlepszym sposobem inwestowania w S&P 500 jest zakup exchange-traded funds (ETF). Fundusze te oferują wyjątkowo niskie koszty i doskonałą dywersyfikację. Fundusze ETF S&P 500 mają na celu odwzorowanie wyników indeksu S&P 500.

Fundusze ETF S&P 500 można nabyć na dwa sposoby:

  1. Kupno S&P 500 ETF przez brokera online
  2. Kupno S&P 500 ETF poprzez platformę robo-advisory

1. Kupno S&P 500 ETF przez brokera online

Ci, którzy chcą tanio zainwestować w S&P 500 ETF, mogą uzyskać ekspozycję za pośrednictwem brokerów internetowych, którzy oferują handel S&P 500 ETF bez opłat. Dobrym wyborem jest na przykład broker DEGIRO.

Jak zacząć inwestować w akcje? Przewodnik dla początkujących

Jak zacząć inwestować w akcje? Poradnik dla początkujących

2. Kupno S&P 500 ETF poprzez platformę robo-advisory

W fundusze ETF S&P 500 można też inwestować za pomocą platform robo-advisory. Platforma robo-doradcza zasadniczo inwestuje Twoje pieniądze w Twoim imieniu w portfel funduszy indeksowych, który jest dopasowany do Twojego wieku, tolerancji ryzyka i celów inwestycyjnych. W Polsce jest to platforma inwestycyjna PORTU.

Portu recenzje i doświadczenia (2024)

Na PORTU można inwestować w następujące fundusze ETF replikujące wyniki indeksu S&P 500:

  • iShares Core S&P 500 UCITS ETF (symbol CSPX LN) – W przypadku tego instrumentu możliwe jest przełączenie zabezpieczenia walutowego.
  • iShares Core S&P 500 EUR Hedged UCITS ETF (symbol IUSE LN) – Ten instrument jest wewnętrznie zabezpieczony walutowo do EUR.


Te ETF zawierają akcje 500 najbardziej wartościowych spółek w USA. Replikują one indeks S&P 500 i ściśle odzwierciedlają wyniki całego amerykańskiego rynku akcji, który jest najbardziej rozwinięty na świecie. Wśród firm znajdują się takie nazwy jak Facebook, Apple, Google, Amazon, Boeing, Coca-Cola, Gap, Nike, Starbucks, 3M, Johnson & Johnson, Kraft Heinz, Microsoft, Mondelez i wiele innych.

Zwroty z indeksu S&P 500

Historyczna średnia roczna stopa zwrotu indeksu S&P 500 od jego powstania w 1957 r. do 2021 r. wynosi około 10 %.

Na tej stronie znajdziesz całkowite zwroty z indeksu S&P 500 w poszczególnych latach. Całkowity zwrot zawiera dwa składniki: zwrot generowany przez dywidendy oraz zwrot generowany przez zmiany ceny indeksu. Podczas gdy większość ludzi skupia się tylko na zwrotach z cen indeksów, dywidendy odgrywają ważną rolę w całkowitych zwrotach z inwestycji.

S&P 500 Index ETF – lista

Obecnie istnieje 15 funduszy ETF, które śledzą indeks S&P 500. Największym funduszem ETF S&P 500 jest SPDR S&P 500 ETF Trust (symbol SPY). Aktualną listę wszystkich funduszy ETF S&P 500 można znaleźć na przykład na tej stronie. Poniżej przedstawiamy listę kilku największych funduszy ETF.

Nazwa ETFSymbol (Ticker)
SPDR S&P 500 ETF TrustSPY
iShares Core S&P 500 ETFIVV
Vanguard S&P 500 ETFVOO
SPDR Portfolio S&P 500 ETFSPLG

Index S&P 500 – graf

Aktualny wykres indeksu S&P 500 można znaleźć tutaj.

Dlaczego warto inwestować w indeks S&P 500?

Inwestowanie w indeks S&P 500 daje Ci ekspozycję na wiele najbardziej dynamicznych spółek w największej gospodarce świata. Indeks S&P 500 wykazuje stabilne wyniki w długim okresie. Od momentu powstania w 1957 r. do 2021 r. zwrócił około 10 % rocznie.

Legendarny inwestor Warren Buffett wielokrotnie powtarzał, że dla przeciętnego inwestora najlepiej jest inwestować w fundusz indeksowy S&P 500 i nie próbować wybierać pojedynczych akcji.

Czy S&P 500 to dobra inwestycja?

Jeśli Twój horyzont czasowy wynosi pięć lat lub więcej, S&P 500 Index Fund może być dobrym dodatkiem do Twojego portfela inwestycyjnego. Inwestowanie na rynkach kapitałowych nie jest pozbawione ryzyka. Istnieje pewne ryzyko, że stracisz część swojej inwestycji. Najlepiej zainwestować tyle pieniędzy, ile można stracić bez wpływu na standard życia. Najlepiej inwestować regularnie (np. co miesiąc) i długoterminowo.

Zalecamy inwestowanie w regularnych odstępach czasu. Inwestując regularnie tę samą kwotę pieniędzy, uśrednia się ceny zakupu – tzw. Dollar-Cost Averaging (DCA). Gdy ceny spadają, kupuje się więcej papierów wartościowych, a gdy ceny rosną, kupuje się ich mniej. Uśrednianie cen zakupu może pomóc w pozbyciu się emocji związanych z inwestowaniem. Zmusza do inwestowania tej samej kwoty w kółko, niezależnie od wahań rynkowych, co może pomóc w uniknięciu pokusy czasowej zmiany rynku.

Zalety i wady inwestowania w indeks S&P 500

Do zalet i wad inwestowania w S&P 500 należą:

ZaletyWady
✅ Obejmuje najbardziej dynamiczne firmy świata❌ W indeksie dominują spółki o dużej kapitalizacji rynkowej
✅ Długoterminowe spójne zyski❌ Obejmuje tylko firmy amerykańskie
✅ Brak konieczności przeprowadzania szczegółowej analizy akcji

S&P 500 Index – lista spółek

Na tej stronie można znaleźć aktualną listę spółek wchodzących w skład indeksu S&P 500. Wagi składników S&P 500 są wymienione od największej do najmniejszej. Dane dla każdej spółki w zestawieniu są aktualizowane po każdym dniu obrotu. Indeks S&P 500 składa się z większości, ale nie wszystkich, największych spółek w Stanach Zjednoczonych. Kapitalizacja rynkowa indeksu S&P stanowi od 70 do 80% całkowitej kapitalizacji rynku akcji w USA.

Polecane artykuły

Jak inwestować w indeks S&P 500? Co to jest indeks S&P 500?
Ocena:
[Razem: 132 Średnia: 5]
Jan Nowak
Jan Nowak

Jan Nowak jest doświadczonym autorem i ekspertem finansowym, który specjalizuje się w ocenie i porównywaniu najlepszych produktów i usług na rynku na stronie niezaleznytest.pl. Jego wieloletnie doświadczenie w branży finansowej i inwestycyjnej pozwala mu na przekazywanie czytelnikom niezbędnej wiedzy i umiejętności, aby mogli podjąć świadome decyzje. Jego artykuły są cenione za ich szczegółowość, rzetelność i łatwość zrozumienia, co czyni go jednym z najbardziej wiarygodnych doradców w dziedzinie finansów i inwestycji. Bez względu na to, czy jesteś początkującym inwestorem, czy doświadczonym graczem na rynku, artykuły Jana dostarczą Ci aktualnych informacji i wskazówek, które pomogą Ci osiągnąć swoje cele finansowe.

Ostatnia aktualizacja w dniu 19/01/2024 autor Jan Nowak

Chętnie poznamy Państwa opinie

Leave a reply

Niezależny Test
Logo
Compare items
  • Total (0)
Compare
0